Autobusy

Badania techniczne autobusu w naszej stacji kontroli pojazdów to poczucie bezpieczeństwa w atrakcyjnej cenie

Badanie techniczne, nazywane też przeglądem technicznym, jest obowiązkiem każdego posiadacza pojazdu. Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że badanie techniczne nie jest wymysłem czy niepotrzebnym wymogiem. Dzięki badaniu technicznemu autobusu zyskujemy pewność, że nasza maszyna jest w pełni sprawna. Regularne przeglądy techniczne są szczególnie ważne w przypadku autobusów, które z założenia służą do przewozu większej ilości osób, za których bezpieczeństwo bierzemy odpowiedzialność.

Co jaki czas należy robić obowiązkowe badanie techniczne autobusu?

Obowiązkowe, okresowe badania techniczne autobusu przeprowadza się z większą częstotliwością niż w przypadku samochodów osobowych czy też terenowych. Ma to niewątpliwie związek z troską o bezpieczeństwo na drodze pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego. Pierwsze badanie techniczne autobusu powinno się odbyć przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji. Kolejne natomiast muszą być przeprowadzane co 6 miesięcy.

Na czym polega badanie techniczne?

To, czy dany pojazd zostanie odpuszczony do ruchu drogowego zależy od pozytywnego wyniku przeglądu technicznego. To badanie ma na celu sprawdzenie funkcjonalności i prawidłowości działania pojazdu głównie pod kątem bezpieczeństwa i spełniania wymogów ochrony środowiska. Badanie techniczne autobusu polega na dokładnym sprawdzeniu i ocenie działania konkretnych zespołów i układów obecnych w pojeździe. Sprawdzany jest zatem stan ogumienia i oświetlenia,  kondycja szyb, karoserii i nadwozia, a także sprawność hamulców, zawieszenia i układu kierowniczego. Należy pamiętać, by przeglądu dokonywać w licencjonowanych stacjach kontroli pojazdów, gdyż tylko wtedy zyskamy pewność, że badanie będzie honorowane przez służby drogowe. Pozytywny rezultat przeglądu technicznego autobusudaje nam na drodze pewność, że stan maszyny nie zagraża bezpieczeństwu ludzi i innych maszyn biorących udział w ruchu drogowym.

VMDesign logo Script logo